Muzeum Mazurskie w Owczarni
Dom, w którym się mieści muzeum został wybudowany ok. 1850r., dla czterech rodzin pracujących
w majątku ziemskim. W 1996 r. umieszczono w nim zbiory poświęcone kulturze mazurskiej obejmującej okres od początku XIX w. do połowy XX wieku. W muzeum można zobaczyć wnętrza mieszkalne dla typowych domów na Mazurach.
Czytaj więcej
Gołdap – tężnie, grota solna i pijalnia wód mineralnych
Pijalnia Wód Mineralnych „Zdrój” w Gołdapi położona jest w samym sercu dzielnicy uzdrowiskowej. Woda mineralna pochodzi z odwiertu o głębokości 426 m. Została ona sklasyfikowana jako woda mineralna z zawartością sodu i chlorków. Natomiast woda czerpana z głębokości 646 m posiada świadectwo potwierdzające jej właściwości lecznicze.
Czytaj więcej
Zbiory Muzealne w Rynie
Jedyną w Polsce dłubankę ze “skrzydłami”, czarownicę z ryńskiego zamku nadal przykutą łańcuchami czy wreszcie półkosek z początków XIX wieku – takie i wiele innych eksponatów można zobaczyć
w Ryńskich Zbiorach Muzealnych, których ekspozycję urządzono w Ryńskim Centrum Kultury. Zbiory zapoczątkował Albin Nowicki, ryński nauczyciel, który w latach pięćdziesiątych XX wieku zaczął gromadzić pierwsze eksponaty.
Czytaj więcej
Twierdza Boyen w Giżycku – zapraszamy!
Giżycka Twierdza Boyen jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury militarnej dawnych Prus Wschodnich w Europie. To najważniejszy i niewątpliwie najcenniejszy zabytek Giżycka. Podstawowe obiekty twierdzy zbudowano w latach 1844 – 1855. Natomiast w latach 1860 – 1914 były one często modernizowane.
Czytaj więcej
Bunkier w Martianach
W Martianach, niewielkiej wiosce między Giżyckiem a Kętrzynem, można zwiedzić linię umocnień niemieckich z II wojny światowej. Wytrwali mogą chodząc od bunkra do bunkra zrobić tu nawet pięciokilometrowy spacer. Zwiedzanie warto zacząć od schronu bojowego znajdującego się na terenie prywatnej posesji, który do lat 60-tych ubiegłego wieku był ukryty w… stodole.
Czytaj więcej
Kościół św. Katarzyny w Kętrzynie
Pierwszy kościół św. Katarzyny zbudowano w Kętrzynie (wówczas Rastenburgu) około 1330 roku. Świątynia pełniła swoją rolę do pierwszych lat XVIII wieku. W 1820 roku została rozebrana z polecenia władz miasta i kętrzyńscy katolicy zostali pozbawieni kościoła. W 1895 roku po wygranym procesie sądowym władze Kętrzyn przydzieliły im plac pod budowę nowego kościoła. Zbudowano go zaledwie
w dwa lata i w maju 1897 roku biskup Andrzej Thiel dokonał konsekracji nowej świątyni.
Czytaj więcej
Most obrotowy w Giżycku
Jeden z nielicznych w Europie, zabytkowy most obrotowy w Giżycku, został zbudowany w 1889 roku przez firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel z Zielonej Góry. Most waży 100 ton i jest konstrukcją otwieraną w bok. Przęsło ma 20 metrów długości i 8 metrów szerokości. Do otwarcia wystarczy jeden człowiek, który przesuwa most w poziomie kręcąc specjalną korbą. Otwarcie mostu, łącznie z procedurą zamykania ruchu drogowego, zajmuje 5 minut.
Czytaj więcej
Gołdap – Wieża Ciśnień
Zabytkowa wieża ciśnień – obecnie wieża widokowa. Wzniesiona została w 1905 roku przez gdańską firmę „A.W. Muller” jako element sieci wodociągowej. Po gruntownym remoncie stanowi jedną
z atrakcji turystycznych Gołdapi. Wieża posiada dwa nowoczesne tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta.
Czytaj więcej
Cmentarz na Wzgórzu Strzelców pod Węgorzewem
Pod Węgorzewem, na Wzgórzu Strzelców przy znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w I wojnie światowej (1914 – 1918). Pochowano tu 344 Niemców i 234 Rosjan.
Czytaj więcej
Wieża Ciśnień w Giżycku
Na przełomie XIX/XX wieku zbudowano w Giżycku liczącą ponad 30 metrów wieżę ciśnień, która stała się sercem miejskich wodociągów. Obiekt umieszczony na wzgórzu góruje nad miastem (po modernizacji liczy 38 m mierzone od gruntu). Przez 96 lat wieża pełniła swą służebną rolę zaopatrując mieszkańców
w wodę. Obecnie jest dostosowana do potrzeb usług turystycznych. Na szczyt prowadzą liczące 129 stopni schody lub winda.
Czytaj więcej
Mamerki – Muzeum II WŚ w Centrum Dowodzenia i Łączności
Mamerki to kompleks bunkrów będących w II wojnie światowej jednym z ośrodków dowodzenia III Rzeszy. W części będącej niegdyś Centrum Dowodzenia i Łączności wykonana została adaptacja pomieszczeń z wykorzystaniem elementów historycznego wyposażenia i manekinów w umundurowaniu. Niemieccy sztabowcy, obsługa centrum łączności i odtworzenie wnętrza pomieszczeń sprawia, iż wyobrazić można sobie jak wyglądało to w czasie wojennego funkcjonowania kwatery.
Czytaj więcej
Żubry w Puszczy Boreckiej
Jedną z najciekawszych atrakcji okolic Kruklanek jest położona w Wolisku w Puszczy Boreckiej zagroda żubrów. Dzięki platformie widokowej chętni mogą podziwiać te ogromne zwierzęta w czasie porannego lub wieczornego karmienia. Obecnie w stadzie boreckim żyje około 80 osobników. Duża część dziko na terenie Puszczy.
Czytaj więcej
Wzgórze Św. Brunona
Wzgórze św. Brunona nad zachodnim brzegiem jeziora Niegocin to miejsce szczególne dla wszystkich chrześcijan. Miejsce to upamiętnia śmierć Brunona z Kwerfurtu, misjonarza, który podjął się nawracania Prusów, i zginął na ich ziemi.
Czytaj więcej
Czarny Szaniec w lesie pod Pozezdrzem
Najbardziej tajemniczym – wśród kwater niemieckich dowódców z II wojny światowej
w dawnych Prusach Wschodnich – jest kompleks “Hochwald”, wzniesiony na potrzeby Heinricha Himmlera, szefa SS, Gestapo i policji, a od 1943 roku ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy.Na miejsce swego stacjonowania w Prusach Himmler wybrał las pod Pozezdrzem. Kompleks składał się z sześciu betonowych schronów oraz rozlokowanych między nimi drewnianych baraków.
Czytaj więcej
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Początki MKL sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto zdobywać pierwsze eksponaty i urządzać izbę regionalną. Główny budynek muzealny to podmiejski dworek z I połowy XVIII wieku. Zbiory, na które składa się około 10 tysięcy eksponatów, pokazują przede wszystkim kulturę ludową w jej szerokim rozumieniu. Są tu zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i sztuka – rzeźby, obrazy, wycinanki, bogata kolekcja pisanek czy kwiatów z tkanin i bibułki. Obok zabytków etnograficznych w swoich zbiorach muzeum posiada także zabytki historyczne oraz archeologiczne. Liczba eksponatów stale powiększa się, m.in. dzięki akcji społecznej “Dar dla Muzeum”.
Czytaj więcej
Mamerki – schrony Dowództwa Sił Lądowych III Rzeszy
Przy drodze łączącej Węgorzewo z Kętrzynem, nieopodal miejscowości Przystań, w Mamerkach znajduje się atrakcja dla miłośników niemieckich obiektów militarnych. Jest tutaj zachowany w dobrym stanie zespół schronów zbudowanych na początku lat czterdziestych ubiegłego wieku na rozkaz Naczelnego Dowództwa Sił Lądowych. Zaledwie 18 kilometrów dalej w kierunku północno-wschodnim posadowiono Kwaterę Główną Hitlera “Wilczy Szaniec”. Kompleks “Mauerwald” był wykorzystywany w latach 1941 – 44.
Czytaj więcej
Wilczy Szaniec – kwatera dowodzenia III Rzeszy
W roku 1940 jesienią w zapadła decyzja o budowie jednego z głównych niemieckich ośrodków dowodzenia w okresie II wojny światowej. Wybór padł na wieś Gierłoż. Na terenie 250 ha przystąpiono do budowy kwatery głównej A. Hitlera w związku z planowaną na rok 1941 inwazją na Związek Radziecki.
W latach 1941 – 1944 na terenie kwatery pobudowano około 200 budynków, w tym siedem bunkrów ciężkich o grubości ścian dochodzących nawet do 8 metrów.
Czytaj więcej
Święta Lipka – barokowe sanktuarium pielgrzymkowe
Miejsce to od XIV wieku związane jest z ruchem pielgrzymkowym i maryjnym. Około roku 1350 istniała już tam pierwsza kaplica, do której licznie z terenu Warmii i Mazur zmierzały rzesze wiernych.
Pod koniec XVII wieku jezuici opiekujący się Świętą Lipką. Od maja do końca września praktycznie co godzinę od 10.30 odbywają się pokazy muzyki organowej w brzmieniu około czterech tysięcy piszczałek.
Czytaj więcej